T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ALTINDAĞ - Ankara Olgunlaşma Enstitüsü

ARAŞTIRMA-PROJELER

 

PROJE ADI:    KÜLTÜRLERİN HAMİSİ FATİH

 

BAŞLANGIÇ  TARİHi: 2001-2002

 

UYGULAYICI KURUM VE İLGİLİ BİRİM: Milli Eğitim Bakanlığı K.T.Ö. Genel Müdürlüğü - Ankara Olgunlaşma Enstitüsü

AMAÇ: Fatih Sultan Mehmed için İstanbul’un fethi, askeri bir zaferden çok kültürel anlamda önem taşımaktaydı. Yapılan çalışma ile Sultanın evrensel kişiliğini, gönül zenginliğini ve hoşgörüsünü İstanbul’un 550.yılında ön plana çıkarmak amaçlanmıştır.

PROJELER PROJELER PROJELER

 

 

PROJE ADI:ANKARA TAVŞANI YÜNÜ

 BAŞLANGIÇ TARİHİ            : Eylül 2003


UYGULAYICI KURUM VE İLGİLİ BİRİM: 

Milli Eğitim Bakanlığı K.T.Ö. Genel Müdürlüğü Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 
Araştırma Bölümü - Dokuma Atölyesi  & Altındağ Kaymakamlığı 

AMAÇ: Ülkemizde Ankara tavşanı yetiştiriciliği ile yün üretimine yönelik organize olamamış ve bireysel çabaların yanında enstitümüzün amacı bu yönde yapılan çalışmalara bütünlük kazandırarak, ev hanımlarını eğitimden istihdama götürecek mesleki eğitimi uygulamak, Ulusal Eğitime destek vermek amacıyla Ankara/Altındağ bölgesinde oluşturulacak gruba usta öğreticiler tarafından Ankara Tavşan yününü eğirme işlemi öğretilerek istihdam alanı yaratmaktır.

 

PROJELER PROJELER
 Ankara Tavşanı Kırpılma Anı
1 PROJELER
Tavşan Yünü Elde eğrilmiş Angora


PROJELER
Eğrilmemiş Yün
 


PROJE ADI : ANKARA TİFTİK KEÇİSİ VE SOF KUMAŞ


BAŞLANGIÇTARİHİ:
 Eylül 2003

 

UYGULAYICI KURUM VE İLGİLİ BİRİM: Milli Eğitim Bakanlığı K.T.Ö. Genel Müdürlüğü Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Araştırma Bölümü, Dokuma Atölyesi, Ankara Valiliği, Çankırı Valiliği, Kastamonu Valiliği, Şırnak Valiliği, Çankırı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çankırı A.M. ve K.M.L. Müdürlüğü, Kastamonu Daday H.E.M. Müdürlüğü, Kastamonu Tosya H.E.M. Müdürlüğü,  Altındağ Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü.

AMAÇ: Kültürel değerlerin yaşatılması adına Ankara bölgesinin eski bir sanatı olan sof dokumacılığını canlandırmak, elde edilen kumaşla Ankara Olgunlaşma Enstitüsü olarak koleksiyon oluşturmak yurt içinde ve dışında sof kumaşın tanıtımını sağlamak, ev hanımlarını eğitimden istihdama götürecek mesleki eğitimi uygulamak, Ulusal Eğitime destek vermek amacıyla Ankara/Altındağ bölgesinde oluşturulacak gruba usta öğreticiler tarafından sof kumaş dokumacılığı öğretilerek istihdam alanı yaratmaktır.

PROJELER PROJELER
Eğirilmemiş Yün    Dokuma

 

 

 

ANGORA TAVŞAN & ANKARA TİFTİK KEÇİSİ YÜNÜ İÇİN HAZIRLANMIŞ TASARIMLAR

PROJELER PROJELER
   
PROJELER  PROJELER  PROJELER  

 

PROJELER  PROJELER 

 

PROJE ADI   : ÇEVRE VE İĞNE OYASI PROJESİ


BAŞLANGIÇ TARİHİ  : 2004-2005


UYGULAYICI KURUM VE İLGİLİ BİRİM: K.T.Ö. Ankara Olgunlaşma Enstitüsü

 

AMAÇ: Türk işleme sanatı örneklerinin yaşatılmasını sağlayarak, yok olmaya yüz tutmuş geleneksel değerlerimizden olan Çevre, Peşkir, Uçkur ve İğne Oyalarının üretimini ekonomiye yeniden kazandırarak, kadınlarımıza istihdam alanı yaratmak ve arşiv ve koleksiyon oluşturmak.

PROJELER PROJELER PROJELER

 

PROJE ADI   : BEŞİ BİR YERDE

BAŞLANGIÇ TARİHİ  : 2004-2005


UYGULAYICI KURUM VE İLGİLİ BİRİM: 

Milli Eğitim Bakanlığı K.T.Ö. Genel Müdürlüğü & Cumhurbaşkanlığı Sn. Semra SEZER & Sn. Özlem SÜER & Ankara Olgunlaşma Enstitüsü


AMAÇ: Düzenlenen defileler ile Ulusal Eğitime Destek Kampanyası kapsamında toplumda okuma yazma bilmeyen yurttaşın kalmaması ve yetişkinlere becerilerini geliştirme yetisi kazandırılması amaçlanmıştır.

PROJELER

 

 PROJE ADI                           : ANKARA/NALLIHAN İPEK İĞNE OYALARI
BAŞLANGIÇ TARİHİ            : 2005-2006
UYGULAYICI KURUM VE İLGİLİ BİRİM:
Milli Eğitim Bakanlığı K.T.Ö. Genel Müdürlüğü – Ankara Olgunlaşma Enstitüsü
AMAÇ: Türk işleme sanatı örneklerinin yaşatılmasını sağlamak, İğne Oyalarının üretimini ekonomiye yeniden kazandırarak, kadınlarımıza istihdam alanı yaratmak, arşiv ve koleksiyon oluşturmak.
 PROJELER  PROJELER

 

PROJE ADI  : ANADOLU SELÇUKLU MEDENİYETİ VE MEVLANA
(ANADOLU EVRENSEL HOŞGÖRÜNÜN YURDU)


BAŞLANGIÇ TARİHİ    : 2005-2006


UYGULAYICI KURUM VE İLGİLİ BİRİM: Milli Eğitim Bakanlığı K.T.Ö. Genel Müdürlüğü – Ankara Olgunlaşma Enstitüsü

AMAÇ: Anadolu Selçuklu medeniyetinin kültürel değerlerini vurgulayarak yeni konsept oluşturmak ve UNESCO’nun 2006/2007 yıllarında düzenlediği Mevlana Celaleddin Rumi’nin 800.doğum yıldönümü kutlamalarına katılım ile Türk kültürünün tanıtımına katkı sağlamak.

PROJELER

 

PROJENİN ADI  : RENK RENK ANADOLU


BAŞLAMA TARİHİ                : 2005-2006
UYGULAYICI KURUM VE İLGİLİ BİRİM: K.T.Ö. Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 

AMAÇ : Koleksiyonumuzda yer almayan yöresel kıyafetlerini kapsamlı bir şekilde araştırmak ve okulumuz otantik koleksiyonunu zenginleştirmek.

PROJELER

Marmara Bölgesi “ Bursa ”

 

PROJE ADI  : ANADOLU ÇİÇEKLERİ


BAŞLANGIÇ TARİHİ  : 2007 – 2008


UYGULAYICI KURUM VE İLGİLİ BİRİM: K.T.Ö. Ankara Olgunlaşma Enstitüsü - Tema Vakfı - Kültür Bakanlığı

AMAÇ: Anadolu yarımadasının zengin coğrafi özellikleri, coğrafi farklılıkların getirdiği iklim çeşitliliği, üç kıta arasında doğal bir köprü oluşu dünyada benzeri az rastlanan bir bitki çeşitliliğine sahip oluşunun nedenidir. Dünyada sadece belli bir bölgede yetişen veya vatanı belli bir bölge olan (endemik) bitkiler açısından ülkemiz dünyanın birkaç bölgesinden biridir.

Ülkemizin bu zenginliği, bu biyolojik çeşitliliği geleneksel el sanatlarımıza yüzyıllar boyu esin kaynağı olmuştur. Örtüsünden, oyasına, tablosundan nakışına, renk renk, çeşit çeşit, ilmek ilmek işlenen bu nadide bitkilere olan vefa borcumuzu 50. yıl temamızla ödemek istedik. Giderek kaybolmaya yüz tutan bu çiçeklerimizi yeniden vurgulayarak canlandırıp yeni nesillerle farklı boyutlarda paylaşmak istedik. Türkiye’nin Başkentinde, Anadolu’nun ortasında, Ankara Olgunlaşma Enstitüsünde Anadolu Çiçeklerine yeni bir boyut, yeni bir hayat vermek istedik.

PROJELER PROJELER

 Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 27.05.2013 - Güncelleme: 02.11.2017 21:31 - Görüntülenme: 2587
  Beğen | 0  kişi beğendi